Aeg teha kokkuvõte suvisest linnalaagrist „Päikselised päevad“: linnalaager toimus 26-30.06 ja oli mõeldud 8-12.aastastele Eesti ja Ukraina noortele.
Linnalaagri tegevusi toetas SOS_Lasteküla Eestis. Koostööpartnerid olid Keila Noortekeskus, MTÜ Noorte_Heaks ja MTÜ Elame&Õpime.
Linnalaagri eesmärgid olid: õppida palju mitteformaalses keskkonnas, integreeruda ning ühiste tegevuste kaudu luua sidemeid ja sõprussuhteid.
Esimene laagripäev oli meil Keilas; saime paika koos noortega laagrikava ja reeglid. Seejärel õppisime nimesid nimemängude abil, tutvusime Jõepargiga, kus meil oli orienteerumine vahvate harivate küsimustega.
Teisel päeval käisime Kloogarannas ja Kloogal. Liikusime läbi metsa, kus lapsed leidsid metsmaasikaid ja jänesekapsaid. Kuulasime linnulaulu ja õppisime tundma taimi. Saime teada kasulikest äppidest- Siuts ja PlantNet. Kõndisime läbi ajaloolisest paigast- Klooga Holokausti memoriaalist. Lõpp-punktiks oli Klooga aleviku koolihoov, kus noored õppisid tegema onni ja tulepulgaga tuld. Liikumine aitas kindlasti kaasa vaimse tervise toetamisele ja seeläbi olid kõik noored rõõmsad.
Kolmandal laagri päeval me külastasime Ämari Lennubaasi. Seal oli meil ekskursioon, mille käigus näidati erinevat tehnikat, tutvustati liitlaste hävitajat ja saime teada, kes Lennubaasis toimetavad ja miks nad seal on. Päeva lõppu noored said veeta Nato liitlastega, kes tutvustasid toredaid mänge, mis olid kaasahaaravad ja põnevad. Mängu käigus praktiseeriti ka inglise keelt.
Neljandal päeval alustasime hommikut aktiivse liikumisega- tegime liikumistrenni. Trenni juhendas üks meie noor, kes on karate huviline. Ta suutis kaasata ka kõige nooremaid. Seejärel ühendasime viisakuse väljendeid ja eesti keele õpet. Väljendeid eesti keeles oli keeruline leida ka mõnel eesti noorel. Külla tuli Keila Noortekeskuse õuele end tutvustama ka Keila Päästekomando, kes rääkis lastele ohutusest ja sellest kuidas nemad päästmistöödega tegelevad. Noored said ka tulekustutamise praktikat- tuletõrje veevoolikust veejoa laskmist ja vahuga kustutamist. Vahva on õppida päriselu asju, noored haaravad teadmisi palju rõõmsamalt mitteformaalselt õppides. Peale kosuvat lõunat oli aeg rääkida muinasjuttu. Meil käis külas muinasjutu terapeut. Iga laps sai valida endale meeldiva tegelase ja seejärel tutvustada teda läbi muinasjuttu.
Viimasel laagripäeval lapsed tegid enesereflektsiooni, nad arutasid grupis ja ka üksinda mida nad laagris tegid, mida teada said, mida uut õppisid, kes on neile olulised inimesed ja asjad, mis annavad neile jõudu ja energiat. Seejärel jagasid nad seda ka teistele.
Laagri lõpetasime rõõmsalt ja heatujuliselt purskkaevu juures, kõik pidid veest läbi jooksma, et laager lõpetada. Noored vedasid ka juhendajad lõpuks purskkaevu keskele, kes laagri lõppenuks ka kuulutasid.
Juhendajatena soovime tänada noori ja märkida, et palju on veel vaja õppida, harjutamist vajab kindlasti meeskonnatöö ning üksteisega arvestamine. Ukraina noorte vaatest, selleks et kuuluda ühiskonda on vaja kindlasti jätkata eesti keele õppega, et tunda end vabalt ja Eesti ühiskonna täisväärtusliku liikmena.