Joonistusvõistlus “Minu Keila Noortekeskus”
09/11/2021
Valgustatud parvematk ja observatoorium
09/11/2021
Joonistusvõistlus “Minu Keila Noortekeskus”
09/11/2021
Valgustatud parvematk ja observatoorium
09/11/2021

Sel sügisvaheajal toimus noorte omaalgatuslik välk-projekt “Tulevik on TÄNA”. Selle raames kirjutasid ka Keila noored projekti “Väikesed sammud”. Eesmärgiks oli pakkuda koolilastele uusi teadmisi keskkonna hoidmisest, säästlikust tarbimisest ning toitumisest läbi isetegemise ja erinevate õpitubade.

Esimesel päeval külastasime Tallinnas Mondo esindust, kus meile räägiti Fairtrade märgistusega toodetest ning mille eest see seisab. Lisaks saime teadmisi veel õiglasest kaubandusest, orja- ja lapstööjõust ning majanduslikust seisust erinevates arengumaades. Mängisime ka üht väga lahedat kaardimängu, mille läbi saime teada, kui palju mingi tegevus süsinikku eraldab. 

Teisel päeval õppisime hingama läbi jooga. Meie juhendajaks oli Marilyn Jurman ning peale seda valmistasime ise taimset lõunasööki. 

Kolmandal päeval tuli meile esinema Monika Kallaste, kes on ka ettevõtte “Elamise Kerguse” omanik. Ta tutvustas meile erinevaid alternatiivseid tooteid igapäevakeemiale, mida kasutades saame vähendada oma ökoloogilist jalajälge. Saime uurida neid tooteid ka kohapeal ja mõnda toodet ka ise järgi proovida.

Viimasel kahel päeval käisime matkal Õmma rabas. Meie matkajuhiks oli Urmas Veersalu, kes rääkis looduskaitse olulisusest ja eesmärkidest ning turbakaevandustest. Lisaks tutvustas ta meile ka erinevaid rabataimi ning rääkis oma elust ja kogemustest looduses viibides. Ööbisime RMK Õmma metsaonnis oma kaasavõetud telkides ning valmistasime ise kohapeal taimset toitu. Saime mõnusalt aega veeta toredas seltskonnas ja ka kaardimänge mängida. Reede hommikul käisid mõned julgemad ka rabajärves ujumas. 

Emma: Projekti kirjutades õppisin eelarve planeerimist, toidu teadlikku kasutamist ning sain projekti kirjutamise kogemuse. Parandasin koostöövõimet, suhtlust ja ka ajaplaneerimist. Õppisin palju uut ja huvitavat: sain teadmisi tervislikumate toitumisviiside kohta, süsiniku jalajälje vähendamise võimalustest, infot igapäeva keemiast, ületarbimisest ja -tootmisest, taimsest toitumisest ja vaimsest tervisest. Minu jaoks olid need viis päeva väga huvitava ja meeleolukad.

Ööle: Õppisin kirjutama välk-projekti koos andekate inimestega. Usun, et tuli vist tore välja küll. Ideid tuli palju välja käia ja lasta mõttel lennata. Ma ütleks, et läks päris kenasti. Tiimitöö oli sujuv ning tulemuste rohke.

Täname Haridus ja Teadusministeeriumi, Euroopa Sotsiaalfondi, Haridus ja Noorteametit ning Eesti Avatud Noortekeskuste Ühendust, tänu kellele see projekt üldse teoks sai.