S3 E20 16.03.23
16/03/2023
Nukkude tegemine Ukraina lastekodule
22/03/2023
S3 E20 16.03.23
16/03/2023
Nukkude tegemine Ukraina lastekodule
22/03/2023

Vaheajal toimunud laagris osalesid 7-12-aastased Eesti ja Ukraina noored eesti keele ja kultuuri õppeks.

Moonika Tsilk

Laagris osales 16 noort ja lisaks oli abiks kaks üheksanda klassi tüdrukut, kes aitasid noortel tegvusi läbi viia. Laagri eesmärgiks seadsime, et noored saavad uusi teadmisi, õpivad keelt ja suhtlevad eakaaslastega. See kõik sai täidetud. Noored leidsid uusi sõpru ja tuttavaid. Nad õppisid vabatahtlikult mitteformaalses keskkonnas ja toimis ka noorelt noorele õpe. Noortel arenes
sotsiaalne suhtlus ja üksteise mõistmine.
Kuidas laager noortele ja nende vanematele meeldis: “Lapsed andsid teada, et laager oli liiga lühike – võiks pikem olla, tahaks noortekeskuses ööbida, söök oli hea ja tahaks uut laagrit. Teisipäeval noortekeskusesse tulles oli esimene küsimus, millal on järgmine laager.”

“Minu laps oli nagu kala vees, kuna ta on positiivnne, armastab seltskonda ja tegutsemist. Väga õnnelik oli viimase päeva heade soovide lehe üle. Pani selle ka kodus seinale.”

“Ja nüüd kõige toredam uudis. Tüdrukud kohtusid koolisööklas ja kallistasid üksteist. Ja kui said teada, kus nende klassid on, siis lubasid minna piiluma.”

“Minu arvates väga positiivne laagri tulemus, et eri rahvuste lapsed ka pärast laagrit edasi suhtlevad. Eks ole. Ta rääkis imetlusega 3D liumäest ja liuväljast. Suur aitäh heade emotsioonide eest. Oh! Emotsioonide meri, ma isegi imekombel arvasin, et pärast seda hakkab ta paremini õppima! Kõik oli super. Talle väga meeldis. Nii tegevused kui isegi söögid. Seltskond oli vahva olnud… ainuke nurin oli, et viimasel päeval pidi tagasiteel bussis püsti seisma… ülejäänu oli ikka
supervinge ja ütles, et pole ammu nii tore olnud. Lühikeseks oli jäänud see laager, Suur aitäh!”

“Suur tänu meie lastele laagri korraldamise eest! Igapäevane prog ramm oli väga huvitav. Väga huvitav oli ka mäng, kus lapsed kirjutasid üksteisele ilusaid sõnu ja soove. Toidud laagris olid mitmekesised ja maitsvad. See laager on meie inimeste vastu väga sõbralik. Suur tänu Ukrainast pärit laste hoolitsuse ja toetuse eest.”

“Muide, Noortekale mõtteainekslaps tõmbas omale Duolingo ja hakkas vene tähestikku õppima. Ta mega ärevil ja õppimishimuline tänu laagrile. Kahju, kui laagrid ja nende laste omavaheline suhtlus on nii harv. Ta ütles, et Ukraina lapsed on vene kooli osas ja käivad nende majas vaid söömas. Ehk siis – palun-palun rohkem laagreid ja laste omavahelist suhtlemist! Eesmärk järgmiseks laagriks keel selgeks saada.”

Lõpetuseks ka laagri juhendajate tagasiside: “Lapsed tahavad tähelepanu ja tegevusi: neid on vaja juhendada ja siis nad tulevad lihtsalt mängu või ülesandega kaasa. Meile väga meeldisid laste ideed, mida järgmistel kordadel teha, koostöövalmidus ja suhlemisvabadus. Tooks välja ka, et kui tekkisid noortevahelised erimeelsused, siis proovisime neid lahendada. Kõik kolm laagripäeva õpetasid meile, kuidas erinevates olukordades hakkama saada ja reageerida. Oli vahva teada saada noorte huvidest ja soovidest. Ei märganud kordagi, et lapsed teeks vahet rahvusel või keelebarjäär oleks segavaks faktoriks. Selliseid linnalaagreid tuleb korraldada kogu aeg, et ei tekiks takistusi eri rahvuste vahel. Laagri lõppedes tekkisid uued sõprussidemed ja me väga loodame, et need jäävad kestma!”
Linnalaagrit toetas Haridus-ja Teadusministeerium